5 zdrowych produktów spożywczych o których na pewno jeszcze nie słyszałaś

5 zdrowych produktow nowosci
zdrowe produkty

Uwielbiam poznawać różnorodne, zdrowe produkty, uwielbiam z nimi eksperymentować i odkrywać nowe smaki. Nawet nie wiesz ile tracisz jedząc gotowe produkty z supermarketu, a razem z nimi zazwyczaj spożywasz szkodliwy glutaminian sodu. Prawdziwe smaki możesz poczuć dopiero, kiedy wyrzucisz ze swojej kuchni sztuczne dodatki i otworzysz się na prawdziwe, naturalne smaki. Do wyboru jest wiele, a ja podrzucam Ci jeszcze więcej. Zobacz moją świeżutką listę z wyjątkowymi produktami z którymi najprawdopodobniej jeszcze nie miałaś do czynienia – tylko  zdrowe produkty. Niedługo wszyscy będą o nich mówić!

Nasiona chia, jagody goi, komosa ryżowa, no i oczywiście słynny jarmuż i topinambur – to wszystko to już wręcz produkty powszednie!

A czy znasz…

1. Płatki teff

płatki teff - zdrowe produkty

Prawie zboże i bez glutenu! Teff inaczej zwany miłką abisyńską należy do grupy traw, jest rośliną o niskich wymaganiach, dlatego uprawiana jest m.in. tam gdzie inne zboża nie dają rady. Aż się dziwie, że teff nie jest jeszcze u nas popularny. Teff to wspaniałe źródła wapnia, ciężko znaleźć lepsze.

Z mąki, czy płatków można zrobić bezglutenowe wypieki takie jak pieczywo, naleśniki, ciasteczka, babeczki itp. Próbowałam, wiem co mówię i polecam 🙂

2. Nasiona konopi

nasiona konopii - zdrowe produkty

Źródło zdjęcia

Możliwe, że obiły Ci się o uszy nasiona konopi. Jeśli nie, to warto żebyś je poznała. To idealne dla wegetarian i wegan, pełnowartościowe źródło białka. Świetnie sprawdzi się w koktajlach, a także jako dodatek do owsianki, czy warzywnych kotletów. Obecnie można kupić także konopie w formie odżywki białkowej (np. takie!). Warto zaprzyjaźnić się z nimi nie tylko ze względu na białko, ale także i tłuszcze (omega6 i omega3 w stosunku 3:1).

3. Canihua

caniua

Czytaj kaniłła – to ziarno spokrewnione ze słynną obecnie komosą ryżową i tak jak komosa zawierają sporo pełnowatościowego białka. Canihua w odróżnieniu od komosy ryżowej pozbawiona jest związków saponinowych i nie wymagadokładnego płukania przed spożyciem. Wyróżnia je wysoka zawartość żelaza (więc będzie idealna dla anemików) i kwasu foliowego. Te malutkie ziarenka mają sporo błonnika, witamin z grupy B, wapnia, fosforu oraz cynku. Nie są jednak zbyt popularne, są wręcz trudno dostępne i dosyć drogie.

4. Morwa biała i czarna

morwa

Bardzo lubię owoce morwy, świetnie sprawdzą się w owsiance. Uprzednio namoczone (razem z wodą w której się moczyły) można dodać do koktajlu (pycha!). Biała jest bardziej delikatna w smaku w porównaniu do czarnej, ale obie baaaardzo słodkie. Zawierają wit. z grupy B, owoce świeże polecane na odporność. Morwa biała, głównie jej liście zawierają składniki, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, więc zalecana dla cukrzyków. Najlepiej w formie naparów z liści. Herbatki z morwy białej świetnie sprawdzą się przy odchudzaniu.

5. Miechunka

miechunka - zdrowe produkty

Przedstawiam tzw. złotą jagodę – skarbnicę witamin i składników mineralnych, m.in. witaminy A, C, a także z grupy B oraz wapnia i fosforu. Niegdyś stosowana jako środek moczopędny, przeciwzapalny i przeciwreumatyczny.
Możliwe, że prędzej spotkałaś się ze świeżą miechunką na dziale warzyw i owoców albo jako ozdoba w deserach. Ja zdecydowanie wolę suszoną. Miechunka suszona jest przepyszna! Lekko kwaskowata, trochę jak żelki, bardzo bardzo smaczna. Świetnie przełamuje smak słodkich przekąsek i fit deserów!

__________________________________________

Odpowiednie żywienie odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Jeżeli produkty, które jemy, są odpowiednio dobrane i pełnowartościowe wiemy, że odżywiamy się zdrowo. Kiedy jesteśmy zdrowi, a każda nasza komórka jest odpowiednio nawodniona i odżywiona jesteśmy radośni i mamy dużo energii. Takie są efekty odpowiednio skomponowanej, zdrowej diety, której podstawą są białka, tłuszcze i węglowodany. To podstawowe makroskładniki diety, na temat których każdy powinien mieć przynajmniej minimum wiedzy pozwalającej na prowadzenie zdrowego trybu życia.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

9 odpowiedzi

  1. Hej, mąkę teff niedawno kupiłam, ale jeszcze nic z niej nie zrobiłam. Ale canihuą to faktycznie mnie zaskoczyłaś – o czymś takim jeszcze nie słyszałam. Gdzie można to kupić? I tak BTW – co to jest ten Health Box?

    1. Canihue znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością online, a Health Box to pudełko ze zdrową żywnością które możesz sobie za subskrybować na 1,2 lub 3 miesiące. Pudełeczko otrzymuje na początku miesiąca, a co jest w środku jest niespodzianką!
      Sprawdź sama jeśli jesteś ciekawa na: http://health-box.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *