30 dni do szpagatu – wyzwanie na wiosnę

Postanowiłam podjąć szpagatowe wyzwanie i z przygotowanym planem, w wyznaczone dni przez miesiąc rozciągać się. Jeśli tak jak ja, marzysz o szpagacie dołącz do mnie 🙂 W tym wpisie znajdziesz podstawowe zasady stretchingu oraz inspirujące filmiki instruktażowe o rozciąganiu.

O zrobieniu szpagatu marzę od zawsze, ale nigdy nie miałam w sobie na tyle determinacji, żeby rozciągać się systematycznie i tak intensywnie, żeby osiągnąć wymarzony efekt. Planów rozciągających i filmików z przygotowaniem do szpagatu mam całą masę, więc z tym problemu nie będzie.

Chce, żeby ten wpis był dla Was inspiracja, a dla mnie motywacją i pewnego rodzaju odpowiedzialnością za podjętą decyzję. Mam nadzieję, że znajdę w sobie na tyle determinacji, żeby ten plan wykonać dzień po dniu.
Założenia nie są łatwe, bo jeśli chce się rozciągać muszę robić to przed pracą, co wiąże się ze wstawaniem przynajmniej 40 minut wcześniej. Dla takiego śpioszka jak ja, będzie to masakra!
No ale podejmuję wyzwanie i mam nadzieję, że zrobisz to ze mną.

Zasady stretchingu!

1. Zawsze przed ćwiczeniami wykonaj rozgrzewkę. Trzeba przygotować tkanki do wydłużenia, jeśli nie będą rozgrzane łatwo nabawisz się kontuzji.

2. Słuchaj swojego ciała – nie rób nic na siłę! Przeczekuj napięcie- w książce Rozciąganie odprężone Pavela Tsatsouline jest to super opisane więc polecam zaopatrzyć się w ten egzemplarz.

3. Dokładność wykonuj ćwiczenia. Nie spiesz się, w rozciąganiu technika jest najważniejsza.

4. Pogłębiaj nie pulsuj! Takie pulsowanie podczas rozciągania chyba w większości wynieśliśmy ze szkoły. Nie pulsuj, nie wykonuj szarpiących ruchów, stara się bardzo powoli, w rytm oddechu, stopniowo wydłużać mięsień.

Filmiki rozciągające do szpagatu

Tego jest mnóstwo na YouTube, ale ja Was zachęcam do subskrypcji dwóch trenerek: Kasi Bigos i Małgorzaty Mostowskiej. Te kobiety znają się na rzeczy, a figury można im tylko pozazdrościć, szczególnie Małgosi!

Joga przygotowująca do szpagatu

Rozciąganie dla zaawansowanych

Rozciąganie do szpagatu z Kasią Bigos

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

5 odpowiedzi

  1. Dziewczyny, dzięki! Dobrze jest wiedzieć, że nie jestem sama. Dołączcie do mnie koniecznie. W połowie miesiąca opublikuje swoje postępy i mam nadzieję, że również mi podeślecie swoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *