Jak nie jeść – niezdrowe produkty

Jak nie jeść

7 lat temu moje „zdrowe” śniadanie wyglądał zdecydowanie szpitalnie… Niemniej jednak byłam wtedy pewna, że nie tylko jest zdrowe, ale także dietetyczne! Ciemne pieczywo (barwione) i oczywiście bez masła (bo tłuste to niezdrowe), do tego chuda „zdrowa” wędlinka i odrobina żółtego sera, pseudo sera… Do tego oczywiście warzywo, niezbyt wiele, ale się liczy!
To były moje początki, jeszcze na pierwszym roku studiów, kiedy nie miałam pojęcia o żywieniu i niewiele na ten temat można było znaleźć w polskim Internecie. Na szczęście wszystko się zmieniło od tamtego momentu!

Jak nie jeść

Kiedy przeglądałam moje stare zdjęcia natrafiłam na to, które widzicie poniżej. Wtedy, czyli jakieś 7 lat temu byłam pewna, że takie odżywianie ma sens. że jest zdrowe i dietetyczne. Te kilka długich lat temu miałam w głowie tylko jeden cel SCHUDNĄĆ, a jedzenie niejednokrotnie powodowało u mnie wyrzuty sumienia.

Od tamtej pory na szczęście moje myślenie, postrzeganie jedzenia i samo odżywianie diametralnie się zmieniło. Poszerzyłam swoje horyzonty, zdobyłam wiedzę z dziedziny żywienia klinicznego oraz dietetyki sportowej co otworzyło mi oczy.

Wiem, że wiele osób nie ma dostępu, czy ochoty do poszerzania wiedzy z tej dziedziny. Wielu też karmi się wyssanymi z palca niusami. Nie dziwie się, że w niektórych ludziach pojawia się pewien rodzaj wewnętrznego buntu, skoro raz media podają, że olej kokosowy jest super a zaraz, że to najgorszy rodzaj tłuszczu.

Mimo zdrowej mody wciąż wiele osób nie rozumie sensu zdrowego jedzenia , często nie wie co jest zdrowe lub tylko wydaje się że je zdrowo. Koniecznie sprawdź, czy nie dajesz się naciągnąć na pseudo zdrowe jedzenie. Barwiony chleb, ser bez sera i mięso bez mięsa…

Porzuć niezdrowe jałowe jedzenie:

 pieczywo i bułki, barwione np. karmelem, których ich lista składników jest nieskończenie długa;
– wędliny napompowane dodatkami, białkiem roślinnym, stabilizatorami, wzmacniaczami smaku, błonnikiem i FOSFORANAMI;
– żółte sery, które nie widziały mleka, a robione są z tłuszczów roślinnych, oleju, skrobi, a nawet łoju;
 smakowe jogurty z ogromną ilością cukru, niby z owocami, a w składzie co najwyżej znajdziecie  jakiś sok owocowy na samym końcu składu;
 drożdżówki, które w składzie mają masę cukru, białej mąki, złej jakości tłuszczów, spulchniaczy i emulgatorów;
– margaryna z tłuszczem TRANS, czyli utwardzonym tłuszczem roślinnym;
– napoje, nektary i soki owocowe, które z tymi świeżo-wyciskanymi sokami niewiele mają wspólnego;
– i wiele wiele innych produktów, które mogłabym w zasadzie wymieniać w nieskończoność.

Zamień puste wypełniacze i polepszacze smaku na prawdziwe jedzenie!

Twoje jedzenie musi być wartościowe, ma dostarczyć Ci energii i substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów. Wybierając jałowe jedzenie narażasz się na niedobory witamin, co w rezultacie doprowadza do przeróżnych schorzeń i chorób. Bardzo często osoby otyłe są niedożywione, cierpią na anemię, mają problemy ze skórą – uczulenia, trądzik, a także ciągle się przeziębiają.

Wprowadzenie zdrowych nawyków nie jest trudne, ale wymaga czasu. Jest kilka prostych i zdrowych nawyków, które poprawią zdrowie i samopoczucie już nawet po chwili, musisz tylko wprowadzić je do codziennej rutyny!

Pamiętaj, że nic nie dzieje się od razu i zmiana stylu życia to proces długofalowy. Nie staraj się zmienić wszystkiego od razu. Systematycznie i stopniowo wymień niezdrowe jedzenie na zdrowe.

Gdybyś potrzebowała pomocy, służę radą 🙂 napisz do mnie na stylowoizdrowo@gmail.com jestem też na Facebook’u i Instagramie.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

13 odpowiedzi

  1. ja jem wszystko na co mam ochotę, nie znaczy to, że jest to sama zdrowa żywność, trzeba znaleźć odpowiedni balans , nie można wszystkiego sobie odmawiać bo w składzie jest E..

  2. Świetnie że o tym piszesz, ja staram się unikać właśnie takiego jedzenia, jem domowy ciemny chleb pieczony przez mamę, choć w tym roku planuję przeprowadzkę i nie wiem jak to z tym będzie, bo samej nie będzie mi się chciało piec ;D mam nadzieję, że gdzieś znajdę taki zdrowy, nie koloryzowany karmelem.

  3. Mam bardzo podobne podejście, jeśli chodzi o jedzenie. Mimo, że nigdy nie miałam problemów z nadwagą, to kiedyś również wydawało mi się, że zdrowe odżywianie to liczenie kalorii 😀 później, w wieku 15 lat wpadła mi w ręce książka Gillan McKeith "Jesteś tym, co jesz" i otworzyła mi ona oczy. Zaczęłam interesować się tematem zdrowego jedzenia i po latach prób, wzlotów i upadków teraz mogę dumnie powiedzieć, że stawiam przede wszystkim na jakość i wartość odżywczą produktów 🙂 A mój organizm oczywiście mi się odwdzięcza.

  4. Jak dobrze, że mam obok siebie piekarnię, w której można kupić prawdziwy chleb na zakwasie 🙂 teraz ten pieczony na drożdżach wręcz mi nie smakuje. Szkoda, że tak ciężko kupić zdrową wędlinę, od pewnego czasu prawie w ogóle jej nie jadam. Co to za szynka, która po 2-3 dniach jest śliska i puszcza wodę, aż odechciewa się ją jeść…
    Mam listę swoich ulubionych produktów bez konserwantów i idąc do sklepu wybieram tylko te z najkrótszą listą składników. Nie rozumiem, gdy ktoś mówi, że wszystko co zdrowe, musi być drogie. Wystarczy dobrze poszukać 🙂

  5. Bardzo dobrze napisane! Ja ostatnio też próbowałam porzucić złe nawyki, ale dopiero pomogła mi wizyta u cudownej osoby, jaką jest dietetyk. Częstochowa to duże miasto a mimo to nie znalazłam lepszego specjalisty. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *