Jak jeść zdrowo i spędzać mało czasu w kuchni na gotowaniu?

Ten wpis jest dla każdego, kto nie ma zbyt dużo czasu na gotowanie lub jest leniwy. Zdrowe jedzenie to proste jedzenie. Poznaj 4 zasady, dzięki którym Twoje życie stanie się zdrowsze.
Często spotykam się z opinią, że zdrowe odżywianie jest nie tylko drogie, ale również czasochłonne. Oczywiście to tylko Wasze wymówki! O tym jak tanio i zdrowo się odżywiać już pisałam, a dziś pozbędę się waszej kolejne wymówi, że zdrowe jedzenie jest czasochłonne.

Istnieją 4 podstawowe zasady, które pozwolą Ci skrócić czas codziennego, zdrowego gotowania.

1. Odpowiednio organizuj czas w kuchni i poza nią
– przygotowuj listy zakupów
– wyznaczaj dni w tygodniu na zakupy spożywcze
– planuj posiłki dzienne (zobacz wpis: Ile posiłków dziennie jeść? oraz Jak ułożyć zdrową dietę?)
– przygotowuj i pakuj posiłki do pracy dzień wcześniej (Zobacz wpis: Jak zapakować jedzenie do pracy?)

– planuj posiłki tygodniowe (zobacz wpis: Jadłospis tygodniowy)
– przygotowuj posiłki w większych ilościach na kilka dni

2. Wybieraj zdrowe półprodukty i produkty, które przygotujesz w łatwy sposób
Dzięki zdrowej modzie, która coraz silniej wpływa na firmy produkujące żywność, możesz znaleźć wiele fajnych i zdrowych półproduktów, a nawet gotowych produktów na sklepowych półkach, które pozwolą Ci przygotować smaczne i zdrowe danie w kilka minut. Zobacz co polecam:

Trendy Lunch, to świetne mieszanki kasz. Są bardzo smaczne i szybkie w przygotowaniu. Ugotuj mieszankę, na patelni podsmaż kurczaka z przyprawami, dodaj przecier pomidorowy, zioła, mieszankę kasz i danie gotowe.
Marka Melvit ma również wiele innych fajnych produktów, godnych wypróbowania.

Inną opcją są produkty marki e-condimenta. Można też kupić domową dietę pudełkową tej marki. Miałam okazję ją przetestować. Zobacz jak to wyglądało u mnie.

W baaardzo zabiegane dni zdarzyło mi się również korzystać z gotowych zup krem. Są naprawdę smaczne, a ich składy w większości ok.

3. Gotuj rzadziej na dłużej
Jeśli zastanawiasz się jak pogodzić wszystkie obowiązki ze zdrowym odżywianiem, to ten punkt jest kluczowy. Wiem, że czasu na gotowanie w ciągu tygodnia jest jak na lekarstwo. Jeśli często całe dnie spędzasz poza domem, pomyśl o diecie pudełkowej. (Zobacz wpis: Jak zapakować jedzenie do pracy?)

Przy zabieganym stylu życia najlepiej sprawdzą się 4 posiłki dziennie. Moje propozycje na śniadanie, lunch, obiad i kolację znajdziesz poniżej:

ŚNIADANIE


W miarę pożywne i szybkie opcje na śniadanie to:
Jajecznica, omlet, pancakes, owsianka, jaglanka, jajko na twardo z pastą awokado, zapiekany kogel-mogel

Śniadanie najlepiej przygotować na świeżo rano, ale są takie sytuacje kiedy nie ma na to z rana czasu. Wtedy (patrz pkt 1) przygotuj posiłki dzień wcześniej.

Co możesz zrobić na śniadanie dzień wcześniej?
Muffinki jajeczne, muffinki zwykłe, zapiekana owsianka, kanapki, naleśniki, itp.

II ŚNIADANIE


Tutaj najlepiej sprawdzi się koktajl. Dlaczego? Bo możesz go wypić w wolnej chwili, między zajęciami, między pracą. Nie wymaga dodatkowego przygotowania, nie ubrudzisz się od tego i jest łatwy do przenoszenia. Koktajl najlepiej przygotować z rana, żeby był świeży.

Jak zrobić koktajl z rana łatwo, bezboleśnie i szybko?
Przygotuj sobie składniki dzień wcześniej i umieść je w swoim blenderze. Żeby maksymalnie przyspieszyć przygotowanie koktajlu zaopatrz się w blender butelkowy. Dzięki czemu zaraz po zblendowaniu koktajl jest gotowy do zabrania ze sobą, zmieniasz tylko nakrętkę (Zobacz wpis: Blender mix&go).

Inne propozycje na II śniadanie:
Jaglanka, owsianka, jogurt naturalny, twarożek, pudding

OBIAD


Obiad również przygotuj dzień wcześniej. Sprawdzoną opcją jest też przygotowywanie jedzenia na kilka dni z rzędu lub jednorazowa produkcja większej ilości np. kotletów, naleśników, a nawet rosołu i następnie mrożenie ich.

Co na obiad na kilka dni?
Tarta, faszerowana papryka (HIT), kurczak na parze, zapiekanka makaronowa, ziemniaczana, warzywna, kotlety, kotlety warzywne, dania jednogarnkowe, pieczone mięso, pieczona ryba.

KOLACJA


Kolacja musi być lekka i szybka w przygotowaniu. W okresie jesienno-zimowym polecam zupy krem lub pieczone warzywa a wiosną i latem sałatki lub koktajle.

4. Korzystaj z gadżetów kuchennych
Pracę w kuchni usprawnią również gadżety! To bardzo przyspiesza przygotowanie posiłków, mam gadżety, bez których nie mogłabym funkcjonować.

Do niezbędnych należy na pewno:

  • blender ręczny – pomoże Ci przygotować zupy krem, sosy, przeciery
  • blender butelkowy – niezastąpiony w przygotowaniu koktajli na wynos
  • obieraczki do warzyw, obieraczka do ananasa, nożyce do ziół – z tymi gadżetamiobieranie warzyw, ananasa, czy cięcie ziół to bezbolesna, krótka chwila 🙂
  • garnki na parę
  • waga kuchenna
  • miarki – łyżki – wystarczy raz zważyć ile danego produktu np. kaszy czy ryżu mieści się w danej miarce, kolejnym razem nie musisz już ważyć produktów

Inne również ważne:

  • wyciskarka do soków – z wolnoobrotową wyciskarką Kuvings wyciskanie soku jest łatwe, a mycie sprzętu nie sprawia kłopotu, wyciśnięty sok możesz zamrozić i dodawać do koktajli!
  • maszynka do makaronu z warzyw nie jest to niezbędny gadżet, ale pozwala trochę pofantazjować w kuchni, szczególnie zwolennikom dań warzywnych
  • posegregowane przyprawy w słoiczkach – ułatwiają poruszanie się po przyprawa, serio bardzo pomocna sprawa!
  • silikonowe foremki do pieczenia i do mrożenia
  • dozownik do oliwy

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

18 odpowiedzi

  1. Właśnie, przez ro , że nieche mi sie spędzać dużo czasu w kuchni, przeważnie jem to samo, czyli ryż z warzywami (zmieniając ryż na kasze etc), wiec post dla mnie jak najbardziej przydatny ^^. Nie widziałam jeszcze tych kasz melvit, chyba wypróbuję 🙂

  2. Generalnie jem bardzo zdrowo a gotowanie zajmuje mi bardzo niewiele czasu. Ryż, warzywa mrożone, kurczak, indyk, wołowina, te produkty się bardzo szybko przygotowuje. Jajecznica czy owsianka to też nie jest raczej problem. 5 minut i gotowe, a jakie zdrowe! Czasem wystarczą tylko zdrowe zamienniki i już 🙂

  3. Post świetny dla wszystkich narzekaczy 😉 Wszystko da się zorganizować. U mnie już nawykiem stało się przygotowywanie mieszanki na śniadanie. Rano wystarczy zalać mlekiem i dodać resztę 🙂

  4. Ja się na tym łapie, że lubię wszystko na świeżo przyrządzać, więc jedno powinnam zmienić – planowanie jedzenia z wyprzedzeniem 🙂

  5. Przede wszystkim trzeba dobrze zorganizować sobie miejsce gotowania. Ja podzieliłam kuchnie na kilka stref – gotowania, spiżarni, zmywania itd. Od tego czasu bałagan jest mniejszy, a przygotowanie posiłków idzie wiele szybciej. Spróbujcie. 🙂

  6. Bardzo fajny blog, oraz ciekawy wpis 🙂 Najważniejsze jest zorganizowanie w kuchni oraz dobór produktów które będą dobre dla naszej diety 🙂

  7. Super są te trendy lunche, ja to sobie rozrywam te torebki i robię to w moim ryżowarze Lauben (nadaje się nie tylko do ryżu mimo nazwy ;)). Od razu mam więcej a bez gotowania plastiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *