Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej i co dalej

Ksiazka dr dabrowskiej co dalej

Zapraszam na recenzję książki „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej i co dalej” autorstwa Beaty Dąbrowskiej. Jeśli robiłaś post dr Dąbrowskiej, koniecznie rzuć okiem na tą pozycję, jeśli w ogóle nie słyszałaś o tym – nadrób zaległości.

Książkę pochłonęłam w kilka dni i przekazałam dalej. Ta książka uczy odpowiedniego podejścia do odżywiania. Znajdziecie w niej odpowiedź na to co stanowi filary zdrowia i bardzo dużo rzetelnej wiedzy na temat odżywiania, suplementacji, łączenia posiłków i wielu innych tematów w tym aktywności fizycznej i motywacji.
Pełnego postu dr Dąbrowskiej nigdy nie robiła, ale czasem korzystam z przepisów dostępnych w internecie. Robiłam za to alkaliczny detoks z książką Beaty Sokołowskiej – a o niej i moim detoksie poczytasz we wpisie: Alkaliczny detoks – Beata Sokołowska. Moje oczyszczanie organizmu z książką

Dla kogo jest książka Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej i co dalej?

  • To książka dla osób zaczynających przygodę ze zdrowym odżywianiem, którzy nie bardzo wiedzą jak zabrać się za ogarnięcie swojego zdrowia.
  • Wręcz MUST HAVE dla tych, którzy przeszli post dr Ewy Dąbrowskiej i tych, którzy planują przeprowadzić post.
  •  No i oczywiście dla wszystkich fanów Pani dr Ewy Dąbrowskiej i zdrowego stylu życia.

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej i co dalej

Książka zawiera 250 stron przydatnej i praktycznej wiedzy, która pomoże Ci rozpocząć zdrowe życie i zmotywuje Cię do zmiany swojego aktualnego sposobu życia. Podzielona jest na kilka głównych działów:

  •  Między postem a dietą
  •  Pięć filarów zdrowia
  •  Diagnostyka
  •  Protokół wyjścia
  •  Suplementacja
  •  Dusza i ciało
  •  Motywacja
  •  O umiarze w jedzeniu i piciu

Książka jest holistycznym spojrzeniem na człowieka i porusza nie tylko temat odżywiania. Właśnie dlatego do współpracy przy jej tworzeniu zaproszeni zostali: Paulina Borkowska – dietetyk, Justyna Rybak-Dombrowska – trener personalny, Agnes Revenvall – trener rozwoju osobistego, Dariusz Piórkowski – duszpasterz. Książka jest bardzo dobrze przygotowana pod względem merytorycznym i jak bardzo zbliżona jest do mojej filozofii healthy, happy, harmony!

To druga pozycja Pani Beaty Dąbrowskiej (synowej Pani dr Ewy Dąbrowskiej), pierwszą z tej serii książką była „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej przepisy”, a kolejna „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej przepisy na wychodzenie”. 

Najobszerniejszym rozdziałem jest Pięć filarów zdrowia, w którym Pani Paulina Borkowska, przedstawia fundamenty niezbędne do zachowania pełni zdrowia. Filary to: stan odżywienia, układ pokarmowy, równowaga hormonalna, zdrowe tłuszcze i mitochondria.

W tym rozdziale poruszone są zagadnienia dotyczące trawienia, nieszczelności jelita, wchłaniania pokarmów, łączenia produktów, a także indeksu glikemicznego i ładunku. Cieszy mnie to, że podane są również przykłady w jaki sposób traktować produkty i jakie zabiegi zwiększają wartość odżywczą produktów.
Nie sposób wymienić wszystkich poruszonych w tym rozdziale tematów. Z jednej strony jest to fajne, że opisane jest tak wiele, z drugiej jednak strony czuć trochę niedosyt. Wiele powstających w głowie pytań związanych z tematem pozostaje bez odpowiedzi. Temat nie jest wyczerpany do końca

Ważnymi według mnie rozdziałami są: Diagnostyka oraz Suplementacja-czym i kiedy się wspomagać. Wiedza dot. diagnostyki jest dobrze usystematyzowana: od pomiaru ciała do diagnostyki laboratoryjnej, w tym tabeli z badaniami oraz wskazówkami. Tak samo dobrze opracowany jest rozdział o suplementacji zawierający m.in. listę witamin i minerałów, które warto suplementować. 

Kolejny rozdział to Protokół wyjścia – czyli praktyczne informacje i przykładowe jadłospisy dla wszystkich tych którzy już przeprowadzili post dr Ewy Dąbrowskiej lub tych którzy chcą zacząć zdrowo się odżywiać i przygotować się do diety warzywno-owocowej. 

Krótki rozdział poświęcony jest aktywności fizycznej, a pozostałe dotyczą motywacji i duchowości. Nie będę streszczać Ci każdego rozdziału dokładnie, bo jeśli ta pozycja Cię zainteresowała to sama po nią sięgniesz. 

Daj znać w komentarzu, czy słyszałaś już o poście dr Ewy Dąbrowskiej, czy masz którąś książkę z tej serii.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

3 odpowiedzi

  1. Ja robiłam post! Na szczęście wszystkie informacje są w internecie więc nie potrzebowałam żadnej książki 🙂 ale fajnie że taka pozycja pojawiła się na rynku i porządkuje wszystkie informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *