Stylowo i Zdrowo

Terrarium DIY oraz rośliny, do sypialni

  21.03.2015   9
„Rośliny do sypialni? Zwariowałaś? Przecież one w nocy zabierają tlen i produkują dwutlenek węgla!”
No tak, rośliny właśnie tak oddychają. Są jednak rośliny, które nawet nocą produkują tlen, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i sprzyjają tworzeniu się przyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniu. W sypialni, gdzie odpoczywamy i śpimy, ważne jest by zadbać o odpowiedni mikroklimat, świeże i czyste powietrze.

Rośliny roślinami, ale najważniejsze jest, żeby zawsze przed snem krótko, ale intensywnie przewietrzyć pomieszczenie. Nie zapominajmy o tym, ponieważ jest to bardzo ważne! Każda rzecz, która znajduje się w pomieszczeniu emituje zanieczyszczenia. Dywany, wykładziny, materace, regały itp. zawierają kleje, farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia, które emitują niebezpieczne substancje takie jak rakotwórcze formaldehydy, LZO i inne.
Uwielbiam rośliny i nie wyobrażam sobie mieszania bez nich, mimo że gdy byłam mała potrafiłam ususzyć zwykłego kwiatka, a za często podlewać kaktusy. Na szczęście zła passa do roślin jest już dawno za mną. Nauczyłam się dbać o roślinki i pokochałam je (chyba) z wzajemnością. 
Istnieją gatunki roślin, które nawilżają powietrze i oczyszczają je z zanieczyszczeń. Jednak dziś na tapecie są rośliny produkujące tlen nocą! Są to tzw. rośliny CAM. Nie będę się o tym szczególnie rozpisywać, chodzi po prostu o to, że rośliny te pobierają dwutlenek węgla nocą lub przez całą dobę i magazynują go, a następnie przetwarzają w ciągu dnia (fotosynteza CAM). Do taki roślin zaliczamy głównie gatunki klimatu suchego. 
W sypialni możesz zatem ustawić:
– sukulenty (aloes drzewiasty, kaktusy, drzewko szczęścia, sansewieria, niektóre draceny),
– storczyki,
–  skrzydłokwiaty,
– bromelie.
Poczytaj, poszukaj i wybierz coś specjalnie dla siebie 🙂 A kiedy już zdecydujesz, jakie roślinki chciałabyś ustawić w pokoju, zrób to ślicznie.
Terrarium dla roślin chodziło za mną już od dawna, pierwsze inspiracje znalazłam na pintereście (moje tablice na Pinterest) i od razu je pokochałam. Chwilę później miałam je w mieszkaniu. Wykonanie jest bardzo proste. Takie terrarium możesz mieć także w swoim domu 🙂
Do zrobienia terrarium dla roślin potrzebujesz:
– szklanej kuli, słoika, szklanego spodka, co tylko przyjdzie Ci na myśl,
– roślin – sukulentów,
– ziemi – najlepiej ziemi specjalnie do kaktusów,
– białych kamyczków oraz piachu – do zrobienia warstw,
– innych dodatków: muszelek, kamyczków itp.
Układasz warstwy z kamyczków, piasku i ziemi, sadzisz roślinki, wkładasz dodatki takie jak kamyczki, muszelki i gotowe 🙂 
Podziel się:
Komentarze (9):
 1. Żaneta S pisze:

  Bardzo ciekawy wpis i przepiękne zdjęcia, na pewno skorzystam z rad zamieszczonych w artykule. Pozdrawiam serdecznie:)

 2. Aleksandra. pisze:

  Oo a ja teraz na dzień kobiet dostałam drzewko szczęścia od narzeczonego czyli chłopak zna się na rzeczy 🙂 W dodatku kwiatek lubi zaniedbania czyli jak znalazł…. 😀 pozdrawiam!

 3. Magdalena M pisze:

  Świetny pomysł 🙂
  O tak wietrzenie pokoju pomaga mi zawsze zasnąć 🙂

 4. Wietrzenie pokoju /mieszkania to podstawa dobrego funkcjonowania 😉

  Buziaki

  xo xo xo xo xo

 5. Anonimowy pisze:

  Fajny blog

 6. Anonimowy pisze:

  Fajny blog

 7. Anonimowy pisze:

  Ciekawy wpis

 8. Anonimowy pisze:

  Super!

 9. Anonimowy pisze:

  Ciekawy wpis

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram @stylowoizdrowo