Co zrobić z płatków teffu, ciecierzycą i makaronem quinoa?

Kto z Was ma wrześniowego Health Box’a? Mam dzisiaj dla Was mnóstwo pomysłów na wykorzystanie produktów z wrześniowej edycji, a o edycji sierpniowej możecie przeczytać TU! Bardzo się cieszę, że mogę współpracować z tą firmą i po raz kolejny zaproponować Wam zdrowe przepisy z super smacznych i często wyjątkowych produktów.

W każdym Health Box’ie minimum 6 produktów, jeśli masz jakąś nietolerancję pokarmową daj znać ekipie Health box’a, na pewno uwzględnią to przy komponowaniu Twojego pudełka.

A co znalazłam we wrześniowej edycji i co zrobić z tych produktów dowiecie się poniżej!

1. Płatki teffu

Co to właściwie jest, pomyślałam w pierwszym momencie. Szybko jednak nadrobiłam zaległości, dowiedziałam się co to jest i znalazłam dla nich kilka świetnych zastosowań.

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że płatki teff, inaczej zwane miłką abisyńską to ziarno, ale takie bezglutenowe. Miła abisyńska wyróżnia się wysoką zawartością żelaza oraz kwasu foliowego. Zawiera również spore ilości wapnia, magnezu, cynku, manganu oraz błonnika pokarmowego (ok. 8g w 100g). To dobre źródło białka, ale niepełnowartościowego.

Wyselekcjonowałam dla Ciebie 3 najlepsze przepisy z  płatkami teff:

1. Kokosowe ciasteczka z płatkami teff i słonecznikiem

2. Krem z topinamburu i jarmużu z mika

3.Owocowy budyń z teff

2. Makaron quinoa

Quinoa, inaczej komosa ryżowa to tak jakby kolejne bezglutenowe zboże. Tak jakby, bo zbożem nie jest, ale wysoka zawartość skrobi (ok. 50%) powoduje, że takie miano jej przyznano. Co powoduje, że komosa jest tak wyjątkowa i ceniona? Pełnowartościowe białko, rzadko się to zdarza, ale nie jest to niemożliwe. Tak więc, nie jesz mięsa, jedz komosę! Szczególnie istotna w komosie jest duża ilość lizyny, aminokwasu ważnego dla wzrostu i odnowy tkanek. Tłuszcz zawarty w komosie (w większej ilości niż w zwykłych zbożach) to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi te z grupy omega-3.

Co możemy zrobić z makaronem quinoa? W zasadzie to wszystko co ze zwykłym makaronem, ja polecam:

1. Makaron z kurkami

2. Makaron ze szpinakiem

3.Makaron z sosem pomidorowym i oliwkami

3. Ciecierzyca

Nie ma co się tu za bardzo rozpisywać. To roślina strączkowa, wyróżniająca się wysoką zawartością białka, nie jest to jednak pełnowartościowe białko, ale wystarczy połączyć ciecierzycę z innymi produktami roślinnymi w jednym posiłku (np. kaszą), by stworzyć dobre źródło pełnowartościowego białka. Najpopularniejsze zastosowania cieciorki u mnie:

1. Chrupki z cieciorki

2. Humus klasyczny

3.Pulpeciki z ciecierzycy z sosem pomidorowym

4. Gorzkie jądra pestek moreli

Za tym produktem nie przepadam, no i nie jest on do końca taki zdrowy. W pestkach moreli znajdziemy… glikozydy cyjanogenne. W dużym skrócie – glikozydy w interakcji z enzymami w organizmie mogą spowodować uwolnienie cyjanowodoru. A to bardzo niebezpieczna dla zdrowa substancja, która może doprowadzić do śmierci. W wielu źródłach w internecie znajdziecie mnóstwo ochów i achów, jakie to pestki moreli są zdrowe. Coś tam dobrego zawierają, ja jednak wole unikach tego typu produktów, więc żadnych przepisów z pestkami Wam nie polecę, bo sama raczej też ich nie zjem.

5. Ksylitol

Uwielbiam ten zamiennik cukru. Ksylitol jest jeszcze dosyć kontrowersyjnym zamiennikiem cukru, ciągle pojawiają się nowe badania na jego temat. Jedne badania twierdzą, że ksylitol redukuje płytkę nazębną, a także pomaga utrzymać mineralizację zębów, inne tego nie potwierdzają. Jak z nim naprawdę jest dowiemy się zapewne za kilka lat, jak będzie już dobrze przebadany. Póki co to świetny, niskokaloryczny zamiennik cukru, który nie powoduje skoków insuliny.

Wiecie co fajnego można zrobić z ksylitolem? Bezy!

6. Batony Dobra kaloria

Tu przyjrzymy się tylko ich składom, którym serio nie ma co zarzucić.

Kokos & Orzech: daktyle suszone, chrupki kukurydziano-ryżowe, wiórki kokosowe, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne

Śliwka & Ziarna: daktyle, śliwka suszona (27%), ziarno słonecznika (19%), chrupki zbożowe (mąka kukurydziana, mąka ryżowa), siemię lniane (8%)

Idealna przekąska w podróż, po siłowni lub na 2 śniadanie do pracy.

__________________________________________

Odpowiednie żywienie odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Jeżeli produkty, które jemy, są odpowiednio dobrane i pełnowartościowe wiemy, że odżywiamy się zdrowo. Kiedy jesteśmy zdrowi, a każda nasza komórka jest odpowiednio nawodniona i odżywiona jesteśmy radośni i mamy dużo energii. Takie są efekty odpowiednio skomponowanej, zdrowej diety, której podstawą są białka, tłuszcze i węglowodany. To podstawowe makroskładniki diety, na temat których każdy powinien mieć przynajmniej minimum wiedzy pozwalającej na prowadzenie zdrowego trybu życia.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

6 odpowiedzi

  1. Fajna zawartość, może poza pestkami moreli 🙂 Jestem tylko ciekawa ich smaku, są gorzkie czy smakują jak orzechy? Takie coś kojarzy mi się z moim eksperymentem sprzed lat, kiedy kupiłam ekstrakt z pestek chyba grejfruta, bo podobno kilka kropli dziennie pomagało we wzmacnianiu odporności, ale było to tak niesamowicie gorzkie, że nawet zagryzienie łyżką cukru by nie pomogło haha 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *