Co jeść po treningu?

Co jeść po treningu? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważny jest posiłek po treningowy dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. W tym wpisie znajdziesz odpowiedź co jeść, które makroskładniki będą najlepsze i w jakiej formie.

Intensywność treningu a posiłek

Czasami wydaje Ci się że jak zrobiłaś 30 minutowy trening to należy Ci się blacha ciasta, obfity obiad i kilka słonych przekąsek. A prawda jest taka, że krótki trening czasami nawet nie spali Twojego poprzedniego posiłku! Intensywność treningu, rodzaj i czas jego trwania ma tutaj bardzo duże znaczenie. Jeśli Twój trening trwał mniej niż 30 minut i nie był intensywny, nie musisz dodawać do swojego jadłospisu dodatkowego posiłku (potreningowego), wtedy wystarczy, że zjesz swój zaplanowany posiłek z menu. A jaki powinien być posiłek potreningowy kiedy zrobiłaś porządny trening? O tym niżej.

Pamiętaj że każde 100 kcal więcej zjedzone każdego dnia przez rok, 

da Ci + 5 kg na wadze pod koniec roku! 

Co jeść po treningu?

Najlepiej, żeby to był po prostu pełnowartościowy posiłek z obniżoną ilością tłuszczy i porcją węglowodanów prostych dobrej jakości!

Dla mnie jedyną słuszną opcją po treningu jest koktajl! Koktajl potreningowy jest łatwy i szybki w przygotowaniu. Można go wypić zawsze i wszędzie bez konieczności używania sztućców! W moim intensywnym i wypełnionym po brzegi zadaniami dniu sprawdza się idealnie. Koniecznie spróbuj! W diecie systemowej znajdziesz ponad 30 przepisów na koktajle potreningowe z idealnymi proporcjami białka i węglowodanów!

Czy jeść tłuszcze po treningu?

Nadmiar tłuszczy w diecie obniża efektywność pracy treningowej i pogłębia kwasicę po-wysiłkową, ale niewielka ilość tłuszczy po treningu może mieć korzystny wpływ z punktu widzenia regeneracji zachodzącej po zakończeniu wysiłku.

Dlaczego najbardziej polecane po treningu są węglowodany proste?

Co jeść po treningu?

Ujmując to w dużym skrócie, po treningu organizm potrzebuje szybkiej i łatwej ENERGII. Węglowodany proste to właśnie ta łatwo-przyswajalna dla naszego organizmu energia, uwalniana jest ponad trzykrotnie szybciej niż energia z tłuszczów. Kiedy po ciężkim treningu poziom glikogenu w mięśniach spada, nasz organizm zaczyna go szukać i albo otrzyma go z pokarmu, albo będzie chciał pozyskać go jak najszybciej i najłatwiej z organizmu. Nie będzie szukał daleko, będzie próbował pozyskać go z mięśni – a dokładnie z białka, następnie przekształci w energie, a co za tym idzie, spali mięśnie które tak pieczołowicie trenujemy zamiast tłuszczu, którego chcemy się pozbyć!

Czy jeść białko po treningu?

Białko jest materiałem budulcowym dla naszego organizmu. Jeśli wykonany został trening siłowy, w którym Twoje mięśnie nabawiły się mikro-urazów, koniecznie zadbaj o to, żeby w posiłku potreningowym znalazło się białko, które pomoże odbudować mięśnie!
Białko pomaga w regeneracji organizmu po treningu, pomaga spalać tłuszcz, ale również syci na dłużej, więc unikniesz uczucia głodu, które powoduje że masz ochotę rzucić się na wszystko co tłuste, słodkie i niezdrowe.

W jakim czasie po treningu powinien zostać zjedzony posiłek potreningowy?

Aby glikogen w mięśniach się odnowił i nie wystąpiły procesy kataboliczne, czyli uzyskiwania energii kosztem mięśni, uzupełnienie strat powstałych w wyniku treningu powinno nastąpić bezpośrednio po nim, nie później niż w ciągu 2 godzin. Unikniemy również dzięki temu uczucia głodu, które często obiera nam racjonalne podejście do jedzenia i zdrowej diety.

Chcesz jeść zdrowo i dobrze? Sprawdź dietę systemową, dzięki której osiągniesz oczekiwane rezultaty.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

3 odpowiedzi

  1. Bardzo ciekawy wpis. Absolutnie zgadzam się z tym, że po wysiłku fizycznym trzeba zjeść posiłek w ciągu 2h. Jeśli o mnie chodzi, ja zazwyczaj robię się głodna tuż po ćwiczeniach na siłowni 🙂 Fitnessem interesuję się od dawna, aktualnie robię kurs na trenera personalnego. Ciekawią mnie wpisy takie jak ten i rady innych osób. Myślę jednak, że dla początkujących osób jest tutaj niewiele informacji. Polecam czytelnikom także inny artykuł o diecie na masę mięśniową https://byc-zdrowym.pl/jaka-skuteczna-dieta-na-mase/ . Twoje przepisy na koktajle są świetnie. Te na pewno podkradnę i wprowadzę do swojej diety 🙂 Na blogu pozostanę na dłużej. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *