Najzdrowsze oleje świata – jaki olej wybrać?

zdrowe oleje roślinne

Jakie są najzdrowsze oleje świata? Jeśli miałabym wybrać najlepszy olej świata, to jaki by on był? Czy istnieje idealny, delikatny w smaku olej, który spełniłby wszystkie moje oczekiwania smakowe i zarazem prozdrowotne? Przygotowałam zestawienie, które pomoże odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie.

Czy olej może smakować?

Początkowo może się wydawać, że oleje nie mają smaku, ale prawda jest taka, że bezsmakowe oleje to oleje rafinowane pozbawione wszystkich wartości odżywczych i przeznaczone głównie do smażenia. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie oleje rafinowane nadają się smażenia!
W każdym razie taki rafinowany, bezsmakowy olej nie może załapać się do mojego rankingu, ot co ważny tu jest smak i prozdrowotne właściwości!

Oleje tłoczone na zimno, w zależności od nasion z których są pozyskiwane mają smak gorzki, intensywny, ziemisty lub lekki, delikatny i aromatyczny. Jeśli zna się zapach czy smak nasion z których zostały pozyskane, da się to wyczuć, szczególnie w olejach wysokiej jakości, takich jak te Oleje Świata z Oleofarm. Przetestowałam część z nich i wybrałam mój ulubiony pod względem smakowym i prozdrowotnym.

Najzdrowsze oleje? Jak wybrać najlepszy olej?

Żeby wybrać najlepszy olej, trzeba wziąć pod uwagę coś więcej niż smak, bo każdy, wysokiej jakości olej tłoczony na zimno będzie smaczny, ale ten najsmaczniejszy będzie wyjątkowy!

Dobry olej powinien:

– być pozyskiwany z wysokiej jakości surowca
– być tłoczony na zimno
– charakteryzować odpowiednim stosunkiem omega 3 do omega 6 (1:4-1:6)
– nie zawierać izomerów trans i cis (raczej ich nie ma w olejach tłoczonych na zimo)
– zawierać witaminy, fitosterole, substancje bioaktywne
– być sprzedawany w ciemnych szklanych butelkach (!)

Jaki olej ma najlepszy stosunek omega 3 do omega 6? I dlaczego to jest tak ważne?

Według amerykańskiego lekarza Artemisa P. Simopoulos stosunek kwasów omega 3 do omega 6 powinien wynosić 1:4 (inne opracowania podają max dopuszczalny stosunek 1:6). Nadmiar kwasów omega 6 powoduje wytwarzanie substancji o działaniu prozapalnym, a z drugiej strony nadmiar kwasów omega 3 (wg badań) powoduje wzrost stężenia złego cholesterolu ( lipoprotein LDL ). Ważne jest więc, żeby utrzymywać odpowiedni stosunek spożywanych kwasów omega.

Zobacz wpis: Tłuszcze w organizmie – podział, rola, trawienie

W tabeli poniżej znajduje się zestawienie 21 olejów wraz z informacją o zawartości tłuszczy SFA, PUFA i MUFA oraz stosunku kwasów NNKT 3:6 Czy są to najzdrowsze oleje?

Z zestawionych Olejów Świata marki Oleofarm (i dwóch dodatkowych: sojowym, kokosowym) najlepszy stosunek omega 3 do omega 6 mają: olej konopny – 3:10 i olej z orzechów włoskich 1:5. Na uwagę zasługuje również olej z lnianki, który ma więcej omega 3 niż omega 6 i jego stosunek kwasów NNKT wynosi 5:3.

zestawienie stosunku omega 3 do omega 6 w olejach
zestawienie stosunku omega 3 do omega 6 w olejach

Który smak oleju wybieram i dlaczego?

olej z lnianki, olej konopny, olej lniany

Oleje tłoczone na zimno mimo, że są bezwonne to nadają potrawom wyjątkowy smak! Można stosować je do sałatek, surówek, sosów, dodawać do koktajli (bardzo polecam!), czy po prostu pić na czczo. Mimo, że picie oleju na czczo może wydawać się dziwne, to łyżeczka oleju każdego dnia pomoże w regularnym wypróżnianiu się oraz „naoliwi” organizm od środka. Niektórzy także polecają ssanie oleju, ma to na celu usunąć z organizmu toksyny.

Oleje tłoczone na zimno to żywność funkcjonalna, którą powinniśmy włączyć do swojej diety jako stały punkt menu. Moim najlepszym i najsmaczniejszym olejem do picia jest olej z lnianki. Ten olej oprócz wysokiej zawartości omega 3 ma bardzo przyjemny smak, trudno go pomylić z czymś innym! Początkowo jest niewyczuwalny, ale za chwilę pozostawia delikatny, jakby orzechowy posmak. Przetestowałam już różne inne oleje i ten zdecydowanie mi najbardziej pasuje. Kiedyś próbowałam pić olej z wiesiołka, ale jego smak totalnie mi nie podchodził. Bardzo smaczna za to oliwa z oliwek i dlatego dodaję ją zawsze do sałatek! Natomiast olej konopny, czy lniany sprawdza się w rozgrzewających, zimowych koktajlach korzennych.

Daj znać w komentarzu, czy na co dzień spożywasz oleje tłoczone na zimno i jaki jest twój ulubiony olej!

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

7 odpowiedzi

  1. Wow jaka tabela… Teraz widzę, który olej ma najlepszy stosunek omega 3 do 6. Super!
    Do tej pory używałem najczęściej oliwy z oliwek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *