Stylowo i Zdrowo

Terrarium DIY oraz rośliny, do sypialni

21.03.2015 9
"Rośliny do sypialni? Zwariowałaś? Przecież one w nocy zabierają tlen i produkują dwutlenek węgla!"
No tak, rośliny właśnie tak oddychają. Są jednak rośliny, które nawet nocą produkują tlen, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i sprzyjają tworzeniu się przyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniu. W sypialni, gdzie odpoczywamy i śpimy, ważne jest by zadbać o odpowiedni mikroklimat, świeże i czyste powietrze.
Rośliny roślinami, ale najważniejsze jest, żeby zawsze przed snem krótko, ale intensywnie przewietrzyć pomieszczenie. Nie zapominajmy o tym, ponieważ jest to bardzo ważne! Każda rzecz, która znajduje się w pomieszczeniu emituje zanieczyszczenia. Dywany, wykładziny, materace, regały itp. zawierają kleje, farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia, które emitują niebezpieczne substancje takie jak rakotwórcze formaldehydy, LZO i inne.
Uwielbiam rośliny i nie wyobrażam sobie mieszania bez nich, mimo że gdy byłam mała potrafiłam ususzyć zwykłego kwiatka, a za często podlewać kaktusy. Na szczęście zła passa do roślin jest już dawno za mną. Nauczyłam się dbać o roślinki i pokochałam je (chyba) z wzajemnością. 
Istnieją gatunki roślin, które nawilżają powietrze i oczyszczają je z zanieczyszczeń. Jednak dziś na tapecie są rośliny produkujące tlen nocą! Są to tzw. rośliny CAM. Nie będę się o tym szczególnie rozpisywać, chodzi po prostu o to, że rośliny te pobierają dwutlenek węgla nocą lub przez całą dobę i magazynują go, a następnie przetwarzają w ciągu dnia (fotosynteza CAM). Do taki roślin zaliczamy głównie gatunki klimatu suchego. 
W sypialni możesz zatem ustawić:
- sukulenty (aloes drzewiasty, kaktusy, drzewko szczęścia, sansewieria, niektóre draceny),
- storczyki,
-  skrzydłokwiaty,
- bromelie.
Poczytaj, poszukaj i wybierz coś specjalnie dla siebie :) A kiedy już zdecydujesz, jakie roślinki chciałabyś ustawić w pokoju, zrób to ślicznie.

Terrarium dla roślin chodziło za mną już od dawna, pierwsze inspiracje znalazłam na pintereście (moje tablice na Pinterest) i od razu je pokochałam. Chwilę później miałam je w mieszkaniu. Wykonanie jest bardzo proste. Takie terrarium możesz mieć także w swoim domu :)

Do zrobienia terrarium dla roślin potrzebujesz:
- szklanej kuli, słoika, szklanego spodka, co tylko przyjdzie Ci na myśl,
- roślin - sukulentów,
- ziemi - najlepiej ziemi specjalnie do kaktusów,
- białych kamyczków oraz piachu - do zrobienia warstw,
- innych dodatków: muszelek, kamyczków itp.
Układasz warstwy z kamyczków, piasku i ziemi, sadzisz roślinki, wkładasz dodatki takie jak kamyczki, muszelki i gotowe :) 

Powiedz co o tym sądzisz
9 komentarzy
 1. Bardzo ciekawy wpis i przepiękne zdjęcia, na pewno skorzystam z rad zamieszczonych w artykule. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oo a ja teraz na dzień kobiet dostałam drzewko szczęścia od narzeczonego czyli chłopak zna się na rzeczy :) W dodatku kwiatek lubi zaniedbania czyli jak znalazł.... :D pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł :)
  O tak wietrzenie pokoju pomaga mi zawsze zasnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wietrzenie pokoju /mieszkania to podstawa dobrego funkcjonowania ;)

  Buziaki

  xo xo xo xo xo

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy12/9/18 05:57

  Fajny blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy2/12/18 08:38

  Fajny blog

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy2/12/18 09:28

  Ciekawy wpis

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy3/12/18 05:39

  Ciekawy wpis

  OdpowiedzUsuń

Instagram @stylowoizdrowo